خانم رفعت

بیست و هشتم اسد

سالروز استرداد استقلال افغانستان از استعمار انگلیس را گرامی میداریم

امروز بیست و هشتم اسد مصادف است با نود و یکمین سالروز استرداد استقلال افغانستان از استعمار انگلیس!
در بیست و هشتم اسد 1298 هجری شمسی استعمار کهنه کار انگلیس ، پس از پیروزی نسبی جنگ استقلال افغانستان ، مجبور شد استقلال سیاسی افغانستان را به رسمیت بشناسد.
ما این روز را بخاطر قهرمانی ها، رشادت ها ، فداکاری ها و جان نثاری های جانباختگان بخون خفته راه استقلال و آزادی این مرز و  بوم تجلیل می کنیم و درینجا جمع شده ایم تا یاد این عزیزان را گرامی بداریم !
تاریخ این مرز و بوم یادآور این رشادتهاست ! آنچه را که تاریخ به اثبات رسانده این است که از 7 آگست 1839 که انگلیس وارد خاک افغانستان گردید تا 20 آگست 1919 که انگلیس رسما استقلال افغانستان را به رسمیت شناخت ، مبارزات متعددی بخاطر کسب استقلال و آزادی به راه انداخته شد. در طول تقریبا  9  دهه سلطه استعمار انگلیس بر افغانستان ، مردمان این خطه آرام ننشستند و جنگ ها و قیام های خونینی را علیه قوای متجاوز و اشغالگر انگلیس به راه انداختند و هر بار موفق شدند این نیرو ها را از کشور بیرون برانند . اما بر اثر سازشکاری های امیران مزدور و نیروهای میهن فروش و خائن این تلاشها به نتایج سیاسی ملموسی منجر نمی شد و امیران خود فروخته مجددا بر سرنوشت کشور حاکم می شدند . سر انجام بعد از کشته شدن امیر حبیب الله خان ، امیر امان الله به قدرت سیاسی دست یافت و با تکیه بر زمینه های مساعد عینی و ذهنی ، استقلال سیاسی کشور را اعلام نمود . استعمار انگلیس که هیچگاه حاضر نبود استقلال افغانستان را به رسمیت بشناسد در 5 می 1919 قشون بزرگی را بسیج نموده و از زمین و هوا بالای مردمان این کشور حمله نمود . این تهاجم استعمارگرانه با ضد حمله جانانه نیروهای دولتی افغانستان و مبارزین مردمی روبرو گشت  . بالاخره تلاش انگلیس ها به شکست مفتضحانه ای انجامید و آنها مجبور شدند استقلال سیاسی افغانستان را در 28 اسد 1298 به رسمیت بشناسند .  ما به قهرمانان راه آزادی چون ملالی ها ، عبدالله اچکزی ها ، ملا مشک عالم ها ، میر مسجدی ها و دیگر قهرمانان جانباخته این راه درود میفرستیم و این روز را بخاطر قهرمانی های شان گرامی میداریم .
گرچه در 28 اسد 1298 استقلال سیاسی افغانستان به دست آمد اما از آنجائیکه سلطه اقتصادی و سیاسی غیر مستقیم کشورهای بریتانیا ، روسیه و امریکا بر سرنوشت مردمان این خطه ادامه یافت، این استقلال ناقص و نیمه کاره بود و کشور را صرفا توانست از حالت مستعمراتی به نیمه مستعمراتی بدل نمود. امپراطوری انگلیس درآن ایام همین استقلال نسبی افغانستان را نیز تحمل کرده نتوانست ، توطئه ها از هر طرف شکل گرفت و بالاخره نادرخان بر سرنوشت کشور و مردمان کشور مسلط گردید. ادامه وابستگی های بیش از حد خاندان نادری زمینه ساز تجاوز و لشکر کشی روسها به افغانستان گردید !
با حمله روسها به افغانستان ، این کشور و مردمان ازادیخواه آن دوباره تحت سلطه بیگانگان قرار گرفتند و به انقیاد کامل کشیده شدند و کشور به مستعمره تمام اعیار روسها بدل گردید، اما مردمان آزادیخواه افغانستان در مقابل این تجاوزگری و میهن فروشی غلامان شان عکس العمل نشان داده و دست به مقاومت زدند. مقاومت جانانه مردمان تمامی ملیت های کشور در طول دوران اشغال کشور توسط روسها ، ادامه یافت. حاکمیت اشغالگرانه و خائینانه آنها باعث شد تا هزاران فجایع اسفبار برین خطه تحمیل شده و میلیون ها انسان از هستی ساقط گردند، ویرانی های گسترده ای نیز برین کشور تحمیل شد.
مقاومت مردم در مقابل روسها ، بالاخره منجر به اخراج قهری قوای اشغالگر از کشور گردید اما مسائل اساسی انقلاب افغانستان لاینحل باقی ماند. جنگهای خانمانسوز داخلی در میان جریانات اسلامی نیز مردمان این کشور را آواره و بی خانمان نمود و فقر و بدبختی را تداوم بخشید. ویرانگری ، قتل و غارت دوران حاکمیت سرتاسری این جریانات با ظهور " طالبان" و برقراری سلطه قرون وسطی شان برکشور نه تنها پایان نیافت بلکه ابعاد گسترده تر و عمیق تری پیدا نمود. احزاب جهادی و طالبی نهایتا زمینه ساز تجاوز دیگری به کشور گردیدند و اینک متجاوزین امریکایی و شرکای بین المللی شان به این سرزمین هجوم نموده اند.
اگرچه ایالات متحده امریکا و شرکای خورد و ریزش جنگ تجاوزکارانه شان را به بهانه  " مبارزه علیه تروریزم" و " آزادی زنان " به پیش بردند اما این شعار یک شعار کاذبانه و فریب دهنده ای بیش نیست. همین جریاناتی که امروزه بنام " تروریزم " مورد خطاب قرار گرفته اند ، دیروز مورد حمایت امریکا قرار داشته اند ! همین جریاناتی که امروزه درلست سیاه امریکا درج شده اند ، دیروز با پشتیانی سیاسی – نظامی ایالات متحده امریکا قرار داشتند ! هدف این تجاوز و اشغالگری درچه میباشد؟ با یک دید باز اگر به اوضاع جهانی نظر اندازیم بخوبی دیده میشود که هدف اصلی امریکا و متحدین اش مردم افغانستان ، کشورهای آسیای میانه ، آسیای جنوبی ، شرق میانه ومنابع عظیم زیر زمینی این مناطق است که در راس همه  آنها منابع نفت و گاز آسیای میانه و منطقه خلیج قرار دارد!
بناء ما با تجلیل ازفداکاری های میهن پرستان کشور که جانانه در مقابل متجاوزین قربانی دادند ، یاد و خاطره این عزیزان را گرامی میداریم و درپایان میخواهم بگویم که :
ما بنای بردگی از بیخ ویران میکنیم                             کاخ استثمار را با خاک یکسان میکنیم
ما بنام خلق میهن ، ما بنام این وطن                            ما بنام قهرمانان ، عهد و پیمان میکنیم
با تشکر